List do rodziców

Drodzy Rodzice, 

Witamy Was serdecznie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Zostaliśmy wystawieni na potężną próbę. Solidarnie jako gatunek podjęliśmy walkę z zagrażającym nam i naszym najbliższym wirusem. Jednym z najistotniejszych elementów tego boju jest ograniczenie bezpośrednich kontaktów do absolutnego minimum. Może się wydawać, ze to niewiele, ale doskonale zdajemy sobie sprawę jak trudno połączyć pracę, obowiązki domowe, opiekę na dziećmi i ograniczać przebywanie na zewnątrz. Staramy się wspierać Państwa w tym zakresie jak możemy, jeśli potrzebujecie rady, pomocy czy jakiegokolwiek wsparcia, którego możemy udzielić zdalnie, to dajcie znać. Chętnie pomożemy.

Walka ta wymaga absolutnego ograniczenia kontaktów, a jednym z jej elementów jest konieczność zamknięcia wszystkich placówek opiekuńczych i oświatowych. To decyzja rządu podyktowana absolutną koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby. Na jej skutek wszyscy zostaliśmy postawieni w bardzo trudnej sytuacji. Wiemy, jak nikt inny, że praca z dziećmi przez cały dzień to nie lada wyzwanie, więc zdajemy sobie sprawę, że jest Wam trudno. My jako przedsiębiorcy i pracodawcy, zostaliśmy postawieni w równie trudnej sytuacji, bo na nas spoczywa brzemię podejmowania ryzyka i trudnych decyzji, których konsekwencje mogą być bardzo poważne. Mamy jednak to szczęście, że mamy Was – rodziców. Nie jesteśmy sami w tym trudnym czasie. Bez Państwa nie było by nas. Razem tworzymy miejsce, w które jest dla naszych dzieci drugim domem, razem świętujemy, bawimy się, czasem nawet chorujemy na to samo. Bardzo Państwu za to dziękujemy, to bez Waszego wsparcia nie mamy szans na przetrwanie w tym trudnym czasie. I razem zależy nam na tym, aby nasze dzieci jak najmniej ucierpiały w obecnej sytuacji.

Zdecydowaliśmy, ze podejmiemy walkę o to, aby wszystko pozostało niezmienne w momencie, kiedy dzieci wrócą do placówek. Będziemy się starali utrzymać wszystkich pracowników, lokale, wszystkich usługodawców, aby po końcu tego kryzysu z dnia na dzień wrócić do normalności, aby być gotowymi na przyjście dzieci, bez względu kiedy to nastąpi. Zależy nam, aby wszystkie Panie nie musiały
się martwić o zatrudnienie i mogły wspierać Was zdalnie, a kiedy przyjdzie czas powróciły do pracy z energią i zaangażowaniem.

Ostatni tydzień to czas naszej wytężonej pracy, która miała na celu ograniczyć wszystkie możliwe koszty stałe funkcjonowania placówek, aby wywalczyć jak najniższe obciążenia. Wiele jest jeszcze niewiadomych, na jaką pomoc jako przedsiębiorcy możemy liczyć, nie sposób jednak czekać dłużej.

Pisaliśmy już, że w związku z zaistniałą wyjątkową sytuacją za czas, kiedy placówki są zamknięte będzie przysługiwał Państwu specjalny rabat, na który składają się koszty wyżywienia, zajęć dodatkowych, wszystkie koszty, które dało się obniżyć, nasza marża i ewentualna pomoc Państwa. Z uwagi na złożoność sytuacji i trudny do przewidzenia rozwój rabat będziemy rozliczać w miesiącu następującym po nieobecności. To znaczy, że opłata za kwiecień rozliczać będzie rabat za marzec, a opłata za maj będzie rozliczać rabat za kwiecień. Połowę marca pracowaliśmy normalnie, a w drugiej połowie dzieci były nieobecne i za ten czas przysługuje Państwu rzeczony rabat, zatem kwietniowe wpłaty prosimy obniżyć do75% czesnego. W maju zaś, jeśli wrócimy do pracy po Świętach, to prosimy podobnie o wpłatę 75%, czesnego, a w przypadku, jeśli placówka będzie zamknięta cały miesiąc, 50% czesnego. Na chwilę obecną nie wybiegamy w dalszą przyszłość, mając nadzieję, że do tego czasu wrócimy do funkcjonowania.

Wiążą nas umowy, które niestety nie regulują tego typu sytuacji, w której dzieci nie mogą uczęszczać do placówek bez winy żadnej ze stron, Proszę zatem, aby wszyscy Państwo solidarnie zastosowali powyższy rabat z uwagi na wyjątkowość sytuacji i brak jakichkolwiek wytycznych ze strony rządu, który to zadecydował o całej tej sytuacji. Jeśli ktoś z Państwa ma potrzebę rozmowy na temat prawnych aspektów zagadnienia, czy to zapisów umowy, czy definiowania kształcenia zdalnego czy jakichkolwiek innych, to jestem do dyspozycji. Proszę o wiadomości lub kontakt telefoniczny. Jeśli ktoś z Państwa jest w szczególnie trudnej sytuacji finansowej z powodu kryzysu, który nas dotknął, to również proszę o kontakt, postaramy się wspólnie znaleźć jakieś rozwiązanie.

Podjęliśmy jeszcze jedna ważną decyzję. Do końca roku szkolnego (od momentu, kiedy będziemy mogli wrócić do pracy) placówka na Powstańców (żłobek i przedszkole) będzie pracowała w każdą sobotę od godziny 10 do 16 i będzie pełnić funkcję opiekuńczą. Każde z naszych dzieci będzie miało prawo przebywać w tym czasie w placówce bez dodatkowych kosztów. Liczymy, że choć częściowo zrekompensujemy Państwu niedogodności związane z zaistniałą sytuacją i da Państwu czas, żeby łatwiej powrócić do normalności, wyjść, do kina, na spacer czy zwyczajnie mieć czas dla siebie, który w tych trudnych chwilach jest pewnie ograniczony.

Prosimy Państwa o zrozumienie i solidarność, tworzymy to miejsce razem, a obecna sytuacja pokazuje, że nie jest to pusty frazes. Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe,aby złagodzić skutki tego kryzysu, reszta leży w Waszych rękach.

Wam i dzieciakom życzymy przede wszystkim zdrowia, wytrwałości i spokoju. Wykorzystajcie ten czas na wzmacnianie więzów rodzinnych, wspólne prace domowe, przygotowywanie posiłków. Zaangażujcie dzieci w przygotowania do nadchodzących Świąt i dbajcie o siebie. W piątek 03/04 mieliśmy bawić się wszyscy na spotkaniu wielkanocnym, plan się nie powiódł, ale liczymy, że odbijemy sobie na zakończenie roku. Razem możemy więcej!

Agnieszka i Piotr Góralczykowie

pdf Pobierz list (PDF)